Instrukcja naklejania fototapety

Osoby nieposiadające praktyki w przyklejaniu fototapet proszę o uważne przeczytanie i zastosowanie poniższych wskazówek. Naklejanie fototapety najlepiej zlecić profesjonaliście, jeżeli zdecydujemy się na samodzielne przyklejanie, pomoc drugiej osoby w czasie klejenia będzie nieoceniona. 

Pierwsze kroki:

Klej należy rozpuścić według instrukcji na opakowaniu kleju (klej powinien być odpowiednio dobrany do rodzaju tapety). Powierzchnię ściany należy wcześniej zagruntować, (co najmniej 2h przed tapetowaniem) klejem do gruntowania lub dowolnym gruntem malarskim. 
Narysować pionową linię (przyda się nić z ciężarkiem) w miejscu gdzie będzie znajdowała się krawędź fototapety. Dokładne, pionowe przyklejenie tej krawędzi fototapety zagwarantuje nam, że tapeta pod koniec klejenia nie wyjdzie na sufit lub nie odejdzie od narożnika pomieszczenia (chyba, że krzywe są ściany to nadmiar fototapety należy po wyschnięciu odciąć).
 

Naklejanie fototapety z fizeliny:

Fototapeta o wysokości więcej niż 2,6m drukowana jest „na zakładkę”. Poszczególne bryty fototapety drukowane są z białym marginesem, na którym zaznaczone są czarne pasery, które umożliwiają dopasowanie fototapety.

Jeśli bryty fototapety wydrukowane są „na zakładkę” to:

  1. Zakładki na połączeniach brytów mają 3-5mm, więc wydruk można dociąć „od ręki”, odcinając np. 1mm wydruku. Ważne, by nie pozostawić białego, niezadrukowanego marginesu.
  2. Wycięte elementy dopasować „na sucho” na czystej podłodze, aby zorientować się jak szerokie są zakładki.
  3. Przyklejamy fototapetę na zakładkę pamiętając, że klejem smarujemy ścianę, do której przykładamy suchą fototapetę.
  4. Klejenie zaczynać od strony okna pamiętając o wcześniejszym przygotowaniu podłoża (ściany) – patrz punkt „PIERWSZE KROKI”. W miejscu gdzie będzie znajdowała się krawędź fototapety narysować pionową linię posługując się nicią z ciężarkiem. Dokładne, pionowe przyklejenie tej krawędzi fototapety zagwarantuje nam, że cały wydruk będzie przyklejony w poziomie. Ewentualny nadmiar fototapety przy krawędzi ściany należy odciąć ostrym nożykiem do tapet po uprzednim dociśnięciu linijką do ściany.
  5. Ostrym nożykiem do tapet nacinamy powstałą zakładkę przez obie warstwy (jednym cięciem) i usuwamy niepotrzebne ścinki zarówno z wierzchu jak i spod spodu.
  6. Po ponownym dociśnięciu połączenia, obie części fototapety będą pasowały do siebie idealnie, mimo docinania „od ręki”. Do dociskania krawędzi używać wałka do tapet.
  7. Zewnętrzne niezadrukowane białe krawędzie dookoła brytów, można dociąć przed przystąpieniem do klejenia na ścianie po uprzednim sprawdzeniu i zaznaczeniu paserów ewentualny nadmiar fototapety przy krawędzi ściany, należy odciąć ostrym nożykiem do tapet po uprzednim dociśnięciu linijką do ściany.

PAMIĘTAJ:

Przed rozpoczęciem naklejania ściany muszą być czyste i suche. Wszystkie ubytki, dziury należy uzupełnić i wyrównać. Powinno się również usunąć listwy przypodłogowe, gwoździe a także włączniki i gniazdka elektryczne. Należy dokładnie zapoznać się z poniższą instrukcją i zastosować się do zawartych w niej wskazówek. Klejenie fototapety powinno się odbywać przy udziale dwóch osób. Do klejenia fototapety należy używać np. wałka tapeciarskiego, miękkiego wałka gumowego lub krótkowłosym wałkiem malarskim, którym usuniemy pęcherzyki powietrza. Nie należy tego robić ręką lub ścierką! (łatwo uszkodzić tapetę).

Wydruki, w których poszczególne bryty mają do 2,6m długości, standardowo drukowane są na styk i docinane do krawędzi. W innych przypadkach druk odbywa się „na zakładkę” a dookoła wydruku pozostaje niezadrukowany pas materiału, który należy odciąć przed przyklejeniem lub po naklejeniu ewentualny nadmiar fototapety dociąć przy krawędzi ściany, ostrym nożykiem do tapet po uprzednim dociśnięciu linijką do ściany.