Instrukcja przyklejania fototapety na folii samoprzylepnej

Dekoracje samoprzylepne są doskonałą alternatywą dla tych wszystkich, którzy cenią sobie czas i wygodę montażu. W naszej ofercie znajdują się fototapety o powierzchni matowej oraz błyszczącej. Niezależnie od tego, na który rodzaj się zdecydujecie, nasz poradnik gwarantuje skuteczne i satysfakcjonujące zaaplikowanie materiału.

Na początek pamiętajmy, że ściana musi być oczyszczona z kurzu oraz innych zabrudzeń, które mogą spowodować nieestetyczne zniekształcenia i osłabić przyczepność kleju znajdującego się na brytach. Jeśli pomalowaliśmy niedawno ścianę, powinniśmy poczekać z umieszczaniem dekoracji co najmniej 3 tygodnie. Ważnym jest również, aby przed zakupem sprawdzić, czy użyta przez nas farba pozwala na zastosowanie folii samoprzylepnej i czy nie zachodzą między nimi reakcje chemiczne, które mogą odbić się negatywnie na trzymaniu się fototapety do podłoża czy też na estetykę jej wyglądu. Nie stosujmy ich na ścianach chropowatych, tynkach strukturalnych (stiukach weneckich) oraz na innych nieregularnych powierzchniach. Oczywiście należy pamiętać o usunięciu takich elementów jak gniazdka elektryczne, gwoździe oraz inne odstające elementy.

Kiedy już sprawdziliśmy i przygotowaliśmy ścianę, możemy zabierać się do pracy.

Czego potrzebujemy?

Folia malarska, ołówek, poziomica (lub nić z ciężarkiem), klej i nożyk do tapet, wałek do kleju, pędzel do krawędzi, wałek dociskowy, wilgotna gąbka, drabina (przy wyższych pomieszczeniach).

Kogo będziemy potrzebowali?

Pomoc drugiej osoby jest jak najbardziej wskazana.

A więc zabieramy się do pracy:

  1. Za pomocą ołówka oraz poziomicy wyznaczamy oraz zaznaczamy pion, według którego przykleimy pierwszy fragment fototapety.
  2. Rozwijamy folię malarską i na niej rozkładamy poszczególne bryty. Zastosowanie tego materiału zabezpieczającego zapobiegnie ewentualnym zabrudzeniom dekoracji. Sprawdzamy, czy poszczególne elementy idealnie pasują do siebie.
  3. Wybieramy jeden bryt i odklejamy fragment papieru podkładowego (ok. 20-50 cm). Przyklejamy część samoprzylepną, równomiernie rozcierając ją na całej szerokości raklą filcową.
  4. Warto podzielić się pracą. Jedna osoba powinna powoli naciągać folię, jednocześnie odklejając papier podkładowy, za to druga przy pomocy rakli wypycha powietrze, rozprowadzając fototapetę równomiernie po powierzchni ściany.
  5. Kiedy już jeden bryt został przyklejony, zabieramy się za kolejny, zwracając szczególną uwagę na precyzyjne przyleganie grafik.
  6. Jak już uporamy się z całą kompozycją, wycinamy nadmiar brytu i robimy otwory na gniazdko elektryczne czy też inne elementy.
  7. Jeśli zauważymy bąbelki powietrza – nie ma powodów do złości. Wystarczy, że nakłujemy je igłą i delikatnie wygładzimy za pomocą szmatki.

 

I gotowe! Prawda, że wygląda naprawdę pięknie?

 

Jeśli planujemy przykleić fototapetę samoprzylepną na meble drewniane lub powierzchnie szklane – powinniśmy zastosować technikę „na mokro”. Cały proces w zasadzie polega na tym samym z tą jednak różnicą, że musimy pamiętać, żeby spryskać wodą fragment samoprzylepny oraz powierzchnię, na której ma być zaaplikowany bryt.