Instrukcja naklejania fototapety z lateksem

Zastosowanie powłoki lateksowej sprawia, że kolory na fototapecie są jeszcze bardziej intensywne i wyraziste, dzięki czemu całe pomieszczenie nabiera pozytywnej energii. Ten rodzaj materiału jest nieco grubszy niż w przypadku wariantu papierowego, dlatego nie potrzebuje idealnie gładkich ścian, gdyż wypełnia drobne nierówności. Nie mniej jednak zalecamy, aby przed rozpoczęciem naklejania wyczyścić ścianę i wypełnić wszystkie ubytki. Proszę również pamiętać o zagruntowaniu ścian najpóźniej dwie godziny przed aplikowaniem fototapety.

Jeżeli nie macie doświadczenia w tego rodzaju pracach, zachęcamy do skorzystania z naszego poradnika „krok po kroku”. Tylko ścisłe wypełnianie wskazówek, zagwarantuje prawidłowe przyklejenie fototapety.

Czego potrzebujemy?

Folia malarska, ołówek, poziomica (lub nić z ciężarkiem), klej i nożyk do tapet, wałek do kleju, pędzel do krawędzi, wałek dociskowy, wilgotna gąbka, drabina (przy wyższych pomieszczeniach).

Kogo potrzebujemy?

Przyklejanie fototapety to praca zespołowa. Weź kogoś do pomocy!

No to zaczynamy!

 1. Aby nie narazić siebie na dodatkową pracę po zakończeniu klejenia, dobrze jest rozwinąć folię malarską na podłodze i przykleić ją za pomocą taśmy. W ten sposób podłoże nie zostanie ubrudzone przez klej, a także będziemy mogli położyć na nim fototapety przed rozpoczęciem pracy bez ryzyka ich zabrudzenia kurzem.
 2. Gruntujemy powierzchnię ściany. Gniazda, gwoździe oraz inne elementy znajdujące się na ścianie powinny zostać usunięte.
 3. Dokładnie rozrabiamy klej.
 4. Rozkładamy zamówione bryty na podłodze, przykładając je do siebie i sprawdzając, czy wszystkie elementy precyzyjnie do siebie pasują. Można już teraz odciąć niezadrukowane marginesy wokół zdjęcia. Jednocześnie zwróćmy uwagę na zakładki. Są to białe odcinki na krawędzi brytu o szerokości od 3 do 5 mm. Występują one w fototapetach, których wysokość przekracza 2,6 m. Jeśli zamówiliśmy materiał mniejszych rozmiarów jest on wydrukowany na styk i docinany do krawędzi. Zwróćmy również uwagę na czarne pasery, które pomogą nam odpowiednio dopasować poszczególne bryty.
 5. Za pomocą ołówka i poziomicy (lub nici z ciężarkiem) wyznaczamy oraz zaznaczamy pion w stosunku do którego będziemy przyklejać fototapetę.
 6. Za pomocą wałka rozprowadzamy cienką warstwę kleju na całej powierzchni ściany. Dla lepszego efektu przy krawędziach używamy pędzla.
 7. Przyklejamy bryt od góry, stopniowo dociskając materiał w kierunku podłogi. W tej chwili przyda się wałek, dzięki któremu usuniemy pęcherzyki powietrza. Nie zapominajmy o krawędziach. Ważne: Nie należy dociskać tapety ręką lub ścierką. W ten sposób możemy ją uszkodzić.
 8. Analogicznie doklejamy kolejne bryty, równo je przykładając do już zaaplikowanego fragmentu.
 9. W przypadku klejenia na zakładkę, nacinamy obie warstwy, a następnie usuwamy zbędne ścinki.
 10. Jeśli gdzieś są widoczne ślady kleju, usuwamy je za pomocą wilgotnej gąbki.
 11. Nadmiar fototapety odcinamy nożykiem. Dla lepszej dokładności warto wspomóc się pacą tapeciarską lub po prostu linijką.

 

I gotowe! Prawda, że nie było to takie trudne?